ATHLETICS

OBYČEJNÁ VÝJIMEČNOST. GARBINE MUGURUZAOVÁ

Na cestách 323 z 365 dnů v roce. 21 měst ročně. Tisíce kilometrů daleko od rodiny a přátel. Sama. Přesto obklopená davy diváků. Život tenisové hvězdy je neobyčejný. Člověk musí zvládat samotu, intenzivní stres, být bojovný a samostatný. Jak v sobě najít výjimečnost, kterou tento sport vyžaduje? Strávili jsme den se světovou trojkou a vítězkou Wimbledonu 2017, abychom to zjistili.

Pro ni není tenis jen sport. Je to poslání. Svůj talent rozvíjí každý den. A díky tomu pak předvádí naprosto mimořádné výkony. Když jsme se s Muguruzaovou setkali v březnu, již projela 4 kontinenty a měla za sebou 4 turnaje. Při přípravě smoothie se rozhovořila o svém denním režimu. „Vstávám kolem osmi. Posnídám a pak zamířím do fitka, kde strávím asi hodinu a půl. Pak se přesunu na kurty, kde trénuju asi dvě hodiny. Poobědvám, chvilku si odpočinu. Pak mě čeká opět fitko. Další hodina a půl“. Trénujete pět hodin každý den? Zasměje se. „No, po těch pěti hodinách mám sportovní masáž, během které si odpočinu“. Její každodenní režim přímo ovlivňuje sportovní výkon.

Vše je propojené. Kromě mého tréninku žiju jako profesionální sportovec. Udělám cokoliv, co mi přinese výhodu ve srovnání s mými soupeři. Abych byla zdravější, výkonnější, lepší.

Muguruza začala hrát tenis ve třech letech. Profesionálně se začala tenisu věnovat už zamlada. „Odmala jste v prostředí, kde se musíte rychle vyvíjet“. Chvilku si hraje se zipem mikiny Z.N.E Hoodie Fast Release, kterou má na sobě a pak se krátce zasměje. „Musíte si sami najít cestu k úspěchu. Takovou, během které nevyhoříte“. Není to procházka růžovým sadem. „Je to velmi náročné. To lidé nevidí. Stovky hodin tréninku. Samota. Samotu, kterou zažíváte, když jste úplně sami na tenisovém kurtu a trénujete. Každý den“. Zápasy na kurtech s diváky, to je to nejmenší,“ krčí rameny.Zamíříme na procházku, abychom nafotili nějaké momentky. Garbine konstatuje, že má ráda obyčejné okamžiky jako je tento. „Ty mám vlastně ráda ze všeho nejvíc. Jít nakupovat. Jít do kina. To jsou věci, které normálně nedělám“. Pro tenistku, která je stále na cestách a trénuje, jsou obyčejné okamžiky vzácné. Tyto normální okamžiky ji pomáhají v těžkých chvílích. Pomáhají jí dosáhnout výjimečných výkonů v těch nejvypjatějších momentech. Vždy ready.