alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / duben 2021

SEDM JEDNODUCHÝCH KROKŮ, JAK BOJOVAT PROTI ZNEČIŠŤOVÁNÍ OCEÁNŮ

Oceány pokrývají 70 % zemského povrchu. A všechny jsou znečištěny plastovým odpadem. Pokud něco neuděláme, do roku 2050 v nich bude víc plastu než ryb. Plasty nám nekazí jenom krásný pohled na moře, ale ohrožují i samotnou přírodu a způsobují celosvětové škody na životním prostředí. Musíme začít jednat. Ještě ale není nic ztraceno a každý může k boji za čistější oceány přispět svým dílem. Tady je několik rad do začátku.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d


TŘI HLAVNÍ ZDROJE PLASTOVÉHO ODPADU V OCEÁNECH

Oceány jsou největším a nejbohatším ekosystémem naší planety. Žijí v nich desítky tisíc druhů a produkují polovinu kyslíku, který dýcháme. Bohužel jsou také tím nejohroženějším ekosystémem na světě. Znečišťujeme je plastovým odpadem, který ohrožuje nejen život v mořích, ale i život na souši. Podle vědců se do oceánů každý rok dostane přes osm milionů tun plastového odpadu. To je obrovské číslo, kterému se ani nechce uvěřit. A odkud se tedy ten plastový odpad bere?

PRŮMYSLOVÉ PLASTY: Průmysl má na problému plastového odpadu velký podíl. Od vynálezu plastů jich bylo celosvětově vyrobeno víc než osm miliard tun. Proto se neustále snažíme najít způsoby, jak naši plastovou stopu minimalizovat.

MIKROPLASTY: To nejhorší znečištění není vidět. Plasty se rozpadají na malé kousky, takzvané mikroplasty, které doputují až do oceánů, kde znepříjemňují život místní fauně a flóře, a dokonce končí i na našich talířích. Odhaduje se, že jen kvůli praní prádla je v oceánech 1,4 biliardy plastových mikrovláken.

SPOTŘEBITELSKÉ PLASTY: Ty se týkají i tebe. Spotřebitelské plasty jsou ty, které používáme běžně, například plastové lahve, tašky a sáčky, brčka, krabičky na jídlo a podobně. Průměrná „životnost“ igelitové tašky je jen 12 minut. Když ji pak vyhodíme, může se rozkládat i 1000 let. Podle odhadů se na celém světě vyrobí bilion jednorázových igelitových tašek ročně a do recyklačního systému se jich dostane jen necelé 1 %. Miliony jich tedy skončí v oceánech.PROČ MUSÍME OCEÁNY CHRÁNIT

Plastový odpad představuje bezprostřední nebezpečí pro živočichy, kteří v oceánech žijí.
Znečišťováním oceánů odpadem, který jako lidé produkujeme, však netrpí jen mořská fauna. Erozivní plasty, jako je polystyren, se rozkládají na malé části a přitom se z nich uvolňují škodlivé toxiny. V rybách a mořských plodech pak kvůli tomu objevuje vyšší koncentrace nebezpečných látek, například rtuti. Míra rizika z hlediska bezpečnosti potravin je zatím nejistá. Víme ale, že rtuť může způsobovat závažné zdravotní problémy, od poškození orgánů až po vývojové poruchy u dětí.

Nový výzkum také odhalil, že existuje souvislost mezi znečištěním oceánů plastovým odpadem a klimatickými změnami. Jak plastový odpad plave v oceánech a pomalu se rozkládá, což může trvat stovky let, uvolňuje nebezpečné skleníkové plyny. Tyto plyny, včetně metanu a etylénu, jsou považovány za hlavní příčinu oslabení zemské atmosféry.
Naštěstí existují možnosti, jak můžeme oceány začít uzdravovat. Uvedené změny v životním stylu nemají samy o sobě takový dopad, ale pokud každý přispěje svým dílem, můžeme stávající situaci změnit.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image2-d

1. KROK: POUŽÍVEJ VLASTNÍ TAŠKY

Jediná igelitová taška může mít pro spoustu mořských živočichů fatální následky. Skoro nepoužité tašky totiž vypadají jako potrava, kterou se živí. Pokud je pozřou, mohou způsobit selhání důležitých tělesných systémů a smrt. A nejhorší je, že rozklad plastových tašek trvá tak dlouho, že odumřelé tělo živočicha se rozloží dřív než plast, který se pak znovu dostane zpátky do vody, kde bude dál všechny ohrožovat. Takže až půjdeš příště na nákup, vezmi si s sebou vlastní tašku, kterou můžeš použít víckrát.

2. KROK: KONEC BALÓNKŮM

Rozhodně nechceme kazit oslavy, ale nafukovací balónky jsou pro život v mořích zvlášť nebezpečné. Pokud nám uletí, mohou klidně skončit v nějakém vodním toku. Místo balónků můžeš vyzkoušet piñatu. Dá se recyklovat a navíc je s ní mnohem větší zábava.

3. KROK: BEZ OBALU

Jednorázová balení jsou v potravinářském průmyslu velmi rozšířená. Naštěstí se začíná rozšiřovat trend nakupovat takzvaně bez obalu, ať už se jedná o pečivo, nebo mýdlo. Zajdi na místní farmářský trh nebo do některé bezobalové prodejny, která se snaží prosazovat ekologicky udržitelná řešení. A když už nakupuješ v obyčejném supermarketu, dej přednost zboží v recyklovatelném obalu.

4. KROK: PŘI NAKUPOVÁNÍ PŘEMÝŠLEJ

Navzdory celosvětovému trendu v podobě ekologicky uvědomělejšího chování zákazníků, spousta firem stále produkuje nové plasty, které nikdy předtím nebyly použity ani neprošly recyklací. Společnost adidas ve spolupráci s ekologickou organizací Parley for the Oceans vytváří kolekci obuvi a oblečení, která obsahuje modely vyrobené z recyklovaného plastového odpadu sesbíraného na plážích.

running-fw21-rfto-launch-strava-hero-infeed-img-2x1

5. KROK: ROZMYSLI SI, CO SI DÁŠ K JÍDLU

Mikroplasty mohou díky svým malým rozměrům proniknout společně s potravou do těla mořských živočichů. Dosud není vědecky ověřeno, jaké riziko z toho plyne pro člověka. Pokud ale mořské plody patří mezi tvoje oblíbená jídla, můžeš nevědomě konzumovat tisíce částic mikroplastů ročně.Zní to nechutně, co? Určitě tě to ale přesvědčí o tom, že výrobkům s mikroplasty je lepší se vyhnout.

6. KROK: PŘINES SI I VLASTNÍ LAHEV NA VODU (B.Y.O.W.B.T.)

91 % všech plastů na světě nerecyklujeme. Když navíc vezmeme v úvahu, že roční spotřeba plastových lahví dosáhne do roku 2021 půl bilionu, je lepší se jim úplně vyhnout. Radši proto sáhni po hliníkové nebo plastové nádobě, kterou můžeš použít znovu.

7. KROK: RUN FOR THE OCEANS

Chceš zapracovat na kondici a zároveň přispět k tomu, aby se plasty do oceánů nedostávaly? Zúčastni se od 28. května do 8. června 2021 akce Run For The Oceans. Jde o celosvětovou akci, která se sportem snaží upozornit na problém znečišťování oceánů plasty. K dnešnímu dni se do ní zapojily víc než tři miliony lidí, kteří svými naběhanými kilometry v aplikaci adidas Running upozornili na problém plastového odpadu v mořích a finančně přispěli k jeho řešení. Letos jsme se s Parley spojili zas, abychom na plýtvání plasty znovu upozornili a přispěli k ochraně oceánů – jak jinak než běháním.

adidas / duben 2021