alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / leden 2022

KREATIVITA VS PLAST

adidas se ve spolupráci s organizací Parley snaží omezit množství plastů, které znečišťují naše oceány.

Plasty se mylně považují za neuvěřitelně praktické materiály. Jsou levné, odolné a lze je vytvarovat do tisíce různých podob. Proto jsou velice atraktivní pro výrobce i spotřebitele. A to je také důvod, proč se staly nejrozšířenějším odpadem, který znečišťuje naši planetu.
Spousta plastového odpadu končí v oceánech a zamořuje všechny kouty světa. Plasty pronikají do potravního řetězce, ničí život v mořích, poškozují životní prostředí, a dokonce mají i nepříznivý vliv na klimatické podmínky. Neexistuje jediný kousek země ani oceánu, kam by plastový odpad nepronikl.

Pokud chceme, aby naše planeta a lidstvo přežily, musíme proti narůstajícímu objemu plastového odpadu bojovat. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Parley. Snažíme se proti škodlivému plastovému odpadu v oceánech společně bojovat tím, že ho sbíráme na odlehlých pobřežích a využíváme jako výrobní surovinu pro ucelenou kolekci sportovního oblečení a obuvi.

parley-xcat-ss21-editorial-creativity-versus-plastic-image-01

TOPÍME SE V PLASTOVÉM ODPADU

Plasty jsou v podstatě nerozložitelné. To znamená, že téměř každičký kousek plastu, který se kdy vyrobil, v nějaké formě stále existuje. A v oceánech ho každý rok skončí dalších devět milionů tun, což situaci výrazně zhoršuje. Plastové odpadky zaplavují pobřeží, která jsou od civilizace vzdálená tisíce kilometrů. Plasty byly nalezeny v tělech téměř 700 druhů živočichů, včetně velryb, ryb a mořských ptáků. Mořskou faunu i flóru ničíme neuvěřitelnou rychlostí. Mikroplasty se dostávají do potravního řetězce a naprosto nevídaně škodí všem organismům na planetě. Navzdory těmto skutečnostem ještě nemáme plastových věcí dost a vyrábíme jich stále víc a víc. Každou minutu v oceánech skončí jeden náklaďák plastu. Do roku 2050 může být v oceánech víc plastů než ryb.


PARLEY JE HLAVNÍ SILOU V BOJI PROTI PLASTŮM

Parley For The Oceans spojuje lidi, organizace a značky, aby společně našli odpovědi na hlavní hrozby, které dnes ohrožují život v mořích. Jednou z nich je právě plastový odpad. Parley je novou formou environmentální organizace, která sází na spolupráci. Parley je prostor, ve kterém tvůrčí osobnosti, myslitelé a osobnosti spojují síly, aby upozornili na krásu a křehkost světových oceánů a podíleli se na projektech, které zabrání jejich znečišťování. Parley věří, že kreativita může změnit naše myšlení. Proto propojuje tvůrčí osobnosti a značky, aby společně nalezly způsob, jak se plastů v budoucnu zbavit.

Plasty se nám zkrátka nepovedly. Jsou jen cizorodým materiálem, který se na naší planetě neměl vůbec objevit.

– Cyrill Gutsch, zakladatel Parley

 

parley-xcat-ss21-editorial-creativity-versus-plastic-image-02

ADIDAS PODPORUJE SMYSLUPLNOU SPOLUPRÁCI

adidas je zakládajícím členem iniciativy Parley for the Oceans. Chtěli jsme hrát vedoucí úlohu při hledání možností, jak předcházet znečišťování plastovým odpadem. Nápad sbírat materiál znečišťující oceány a využít ho při výrobě sportovního oblečení a obuvi, které se svými vlastnostmi vyrovnají modelům z panenského plastu, zní jako ze světa fantazie. Prvním krokem byla spolupráce s organizací Parley na prototypu funkční obuvi, který byl představen na půdě OSN v roce 2015. Svršek byl vyrobený z recyklované příze a vláken vytvořených z plastového odpadu z moří a oceánů a ilegálních hlubokomořských rybářských sítí. Tento prototyp se dál úspěšně vyvíjel. Prodaly se miliony párů těchto bot a z recyklovaného plastového odpadu se dnes vyrábí ucelená kolekce funkčního sportovního oblečení a obuvi.


VZDUCH JE NEPOSTRADATELNÝ PRO ŽIVOT V MOŘÍCH, PRO ŽIVOT NA NAŠÍ PLANETĚ I PRO LIDSTVO

Organizace Parley připravila tříbodovou strategii, kterou chce změnit globální přístup k znečišťování moří plasty: Parley AIR. Jedná se o jednoduché navazující kroky, které lze uplatnit v domácnosti, podnicích, velkých institucích i vládních organizacích. Každý z nás tedy může změnit to, jak plasty používá, a ovlivnit stav oceánů i celé planety, kterou obýváme.
AIR je zkratkou pro tři hlavní pilíře: Avoid, Intercept a Redesign. „Avoid“ (angl. vyhýbej se) znamená, že musíme používat co nejméně plastů a dávat přednost alternativním materiálům. „Intercept“ (angl. zachytávej) znamená, že musíme zabránit tomu, aby se plasty dostávaly do oceánů, a že máme plastový odpad recyklovat a hledat další způsoby jeho využití.
„Redesign“ (angl. přepracuj) znamená, že musíme opustit problematické materiály, metody a produkty a znečištění plasty řešit i doma, což nás nevyhnutelně povede i ke změně životního stylu.

parley-xcat-ss21-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-02

HLEDÁNÍ VYUŽITÍ PRO STARÝ ODPAD

Kolekce adidas x Parley je příkladem využití principů AIR v praxi. Vyhýbá se panenským plastům a navíc využívá plastový odpad, který by jinak mohly znečistit oceány. Proměňuje také náš přístup k plastovému materiálu a odpadu a přináší nová, inovativní řešení, která nám s ochranou moří pomohou.
Ve skutečnosti to vypadá tak, že celosvětová síť spolupracovníků organizace Parley sbírá plastový odpad na vzdálených ostrovech, plážích a pobřežích, například Maledivách. Plasty se očistí, protřídí a ručně zbaví všech nečistot. Takto připravený plastový materiál se odešle do zpracovatelského závodu, kde se nadrtí, promyje a vysuší.

parley-xcat-ss21-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-05

Z ODPADU VYRÁBÍME SPORTOVNÍ OBLEČENÍ A OBUV

Nadrcený plast se nahřeje, vytřídí, promyje a vysuší a pak se zpracuje do drobných pelet. Natavením těchto pelet vznikne vlákno, které je základem funkční polyesterové příze Ocean Plastic®. Ta má stejné vlastnosti jako polyester z panenského plastu. Tato příze se používá k výrobě obuvi, triček, legín a dalších textilních výrobků. Každý model z naší kolekce obsahuje nejméně 75 % materiálu z takto recyklovaných plastů.

parley-xcat-ss21-editorial-problem-of-ocean-plastic-image-04

NÁŠ BOJ ZAČÍNÁ ZDE

Díky dlouhodobému partnerství s Parley For The Oceans v oblasti ekologických inovací se nám v roce 2020, tedy pět let po představení prvního prototypu boty na půdě OSN, podařilo vyrobit 15 milionů produktů Parley Ocean Plastic. Ve všech našich provozech po celém světě uplatňujeme principy Parley AIR. V našich prodejnách nenabízíme plastové tašky, takže miliony zákazníků teď odchází domů s taškou z recyklovaného papíru. Ve všech kancelářích jsme zakázali používání jednorázových plastových výrobků. Také pracujeme na vzdělávání zaměstnanců, sportovců a komunit a motivujeme je k tomu, aby se připojili k boji proti plastům. Do naší každoroční akce Run For the Oceans, která se snaží rozšířit povědomí o ochraně našeho nejcennějšího přírodního zdroje, se už zapojily víc než tři miliony běžců. Na úklid pláží a vzdělávání mládeže o rizicích plastového odpadu a aktuálním stavu našich oceánů se podařilo vybrat přes dva miliony amerických dolarů.

To je ale jen začátek. Řekli jsme si, že v adidas plasty používat nechceme. Zavázali jsme se, že do roku 2024 zcela nahradíme panenský polyester v našich produktech tím recyklovaným. Dlouhodobějším cílem je úplný odklon od plastu jako materiálu. Chceme přispět k záchraně oceánů, planety a lidstva jako takového.

adidas / leden 2022