alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / červen 2019

Jak iniciativa Run For The Oceans a organizace Parley pomáhají chránit naši planetu

Ekosystém, bez kterého se život na naší planetě neobejde, je v ohrožení. Nadměrný rybolov, klimatické změny, znečištění i plastový odpad sice ohrožují naše oceány, ale zvedá se vlna za záchranu mořského světa. Informovanost přerůstá v aktivitu a díky kreativnímu přístupu se věci začínají měnit k lepšímu.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image1-m

„Náš svět je založený na udržování křehké rovnováhy,“ řekl Greg Long, surfařská legenda a propagátor organizace Parley. To, jak se chováme, dramaticky tuto rovnováhu vychyluje. Pokud nezačneme hned jednat, nastane moment, kdy poškození životního prostředí už nepůjde zvrátit.“

V roce 2018 se běhu Run For The Oceans zúčastnilo téměř milion lidí z celého světa. Od Šanghaje po Sao Paulo, od Toronta po Tokio, od Barcelony po Berlín – celosvětová komunita běžců všech úrovní ukázala svoji sílu.

Zapojily se děti, které možná závodily poprvé v životě, i vrcholoví sportovci, například fotbalové hvězdy Kaká z Brazílie a Marc-André ter Stegen z Německa, peruánský surfař Gabriel Villarán, australský olympijský vítěz v plavání Ian Thorpe nebo britská sedmibojařka a držitelka zlaté olympijské medaile Jessica Ennis-Hill.

Celý dav spojovalo odhodlání a společný cíl a dohromady uběhli přes 12 milionů kilometrů, což přitáhlo pozornost veřejnosti i médií a ve světě se začaly dít věci.

„Nejprve jsme jen čeřili vodu, pak přišli na řadu vlny, kterých pořád přibývalo,“ vyjádřil se k rekordní účasti v minulém roce Cyrill Gutsch, zakladatel a výkonný ředitel organizace Parley For The Oceans. „Iniciativa Run For The Oceans ukazuje nový rozměr našeho protiplastového hnutí: způsobíme superbouři, která přinese změnu.“

Společnost adidas přispěla na podporu vzdělávacích programů Parley For The Oceans 1 USD za každý z prvního milionu zaběhnutých kilometrů, což představovalo celkovou částku 1 milion USD.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image2-m

V motivování mladých lidí vidí organizace Parley hlavní cestu, jak zatočit s plastovým odpadem v oceánech a dalšími hrozbami, kterým oceány čelí. A má k tomu dobrý důvod:

„Pozorujeme, že nová generace aktivistů pomalu získává vliv – mládí jde kupředu,“ vysvětlil Cyrill Gutsch. „Nejsou jen naší budoucností, už teď jsou nejlepšími učiteli a propagátory našeho hnutí. Vzdělávají své rodiče, politiky a využívají média způsobem, který je jim vlastní. Mládež je naší největší nadějí, protože mají tu nejsilnější možnou motivaci, a tou je jejich vlastní přežití.“

Finanční prostředky získané z výzvy Run For The Oceans 2018 byly využity na rozvoj vzdělávacího programu pro mládež, o který se stará organizace Parley a jehož cílem je inspirovat a motivovat mladé lidi k aktivní účasti v hnutí na záchranu oceánů, a k podpoře škol jakožto místních center pro boj proti znečišťování oceánů plasty.

Tento program byl spuštěn nejprve na Maledivách, protože budoucnost jejich obyvatel do značné míry závisí na zdraví oceánů. Spolupráce s tamním ministerstvem školství, školami a místními komunitami zajistila, že iniciativy Parley Ocean School se dostaly do škol a že se přibližně 100 000 dětí i jejich rodiče prakticky seznámili se zamořením oceánů a mohli si tak uvědomit, jak křehký je tento ekosystém, který obklopuje jejich ostrovy.

Do konce letošního roku chce organizace Parley spustit školní vzdělávací program v 217 školách na Maledivách a zavést centra Parley AIR, která budou podporovat aktivity mladých lidí na záchranu oceánů.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image3-m

V roce 2019 společnost adidas použije výtěžek z akce Run For The Oceans na podporu vývoje celosvětové platformy pro aktivní mládež, která bude fungovat pod záštitou organizace Parley a bude k dispozici všem studentům světa. Společnost adidas dá za každý kilometr zaběhnutý od 8. do 16. června 2019 1 USD na podporu vzdělávacích programů Parley Ocean School, a tentokrát až do celkové částky maximálně 1,5 milionu USD.

To znamená, že organizace Parley bude pokračovat ve svých školních programech a zároveň vyvine digitální platformu pro aktivní mládež, přes kterou budou moci oslovit ještě větší část veřejnosti.

Zaregistrovat se na této globální platformě bude možné od 8. června 2019, kdy oslavíme Světový den oceánů. Mladí lidé se zde budou moci vzdělávat nebo si vyhledat tematické akce a workshopy, najdou zde nástroje pro vedení kampaní, mentoring a podporu v jejich úsilí o dosažení změny.

„Hledáme cestu za novým snem, novou vizí,“ vysvětluje Cyrill Gutsch. „A nikdo jiný nedokáže tento sen proměnit v realitu lépe, jít příkladem a napravit to, co jsme pokazili. Naše mládež ví a cítí, že je něco špatně. Mají přirozenou motivaci ukončit válku s naší vlastní budoucností. Každý krok i každý nádech, který v rámci výzvy Run For The Oceans uděláš, je bojem za zdravé oceány.“

Pokud se chceš na této platformě zaregistrovat, navštiv web www.parley.tv.

adidas / červen 2019