alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / září 2019

adidas by Stella McCartney: ekologičtější sportovní a stylové modely pro lepší budoucnost

Značka adidas pokračuje ve svých snahách přispět k vyřešení problémů s odpady, a proto přichází se dvěma novinkami v kolekci oblečení adidas by Stella McCartney pro sezónu podzim/zima 2019. Na světě se ročně vyprodukuje přibližně 92 milionů tun textilního odpadu. S kolekcí adidas by Stella McCartney, která vznikla ve spolupráci se společnostmi Evrnu a Bolt Threads, se odpad promění na udržitelnější designové řešení. Cíl byl prostý: vytvořit modely, které budou dobré nejen pro sportovce, ale pro celý svět. Aby bylo možné takovému cíli dostát, zaměřuje se adidas při hledání způsobů, jak minimalizovat odpad, na tři hlavní oblasti:

asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-large-1Využívání recyklovaných plastů

Využívání recyklovaných plastů dnes představuje jednu z našich největších výzev – omezujeme používání tzv. panenského plastu a minimalizujeme emise CO2 ve výrobním procesu. Jako první řešení tohoto problému jsme v roce 2015 představili prototyp obuvi adidas x Parley, která byla vyrobená z recyklovaného plastu z moří a ilegálních hlubokomořských rybářských sítí. Během následujících čtyř let společnost adidas vybudovala potřebný dodavatelský řetězec a do konce roku 2019 vyrobí z materiálu Parley Ocean Plastic celkem 11 milionů párů obuvi. Zároveň se zavazuje, že nejpozději od roku 2024 bude používat výhradně recyklovaný polyester.


Recyklovatelnost výrobků

Dalším krokem je recyklovatelnost výrobků, což vyžaduje vytvoření kompletního uzavřeného cyklu, aby naše výrobky nekončily odhozené na plážích nebo na skládkách odpadu. S takovým uceleným systémem bude možné odpadní suroviny recyklovat a z recyklovaných materiálů pak vyrobit vysoce funkční sportovní oblečení, například mikinu adidas by Stella McCartney Infinite.


asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-landscape

Biologicky rozložitelné výrobky

Tento koncept je naší vizí do budoucna. Spočívá ve vytvoření bionického cyklu tak, aby výrobky byly kompletně biologicky rozložitelné a mohly se vrátit do přírodního ekosystému. Využitím materiálů vyvinutých z přírodních zdrojů nebo laboratorní cestou z buněk a proteinů společnost adidas dokázala, že je možné produkovat výrobky z materiálů na přírodní bázi. Dalším krokem na cestě značky adidas je tedy hledání inovativních řešení, která by mohla představovat návrat k přírodě.


Mikina adidas by Stella McCartney Infinite

Mikina Infinite je vyrobená pomocí pokročilých technologií textilní výroby společnosti Evrnu a je o krok blíž k budoucnosti, kdy se budou výrobky kompletně recyklovat a recyklované materiály dále využívat. Tato mikina obsahuje 60 % vlákna NuCyclTM od společnosti Evrnu a 40 % organické bavlny, která byla vytříděna z odpadu. Mikina je 100% recyklovatelná, takže z ní lze následně vytvářet další a další vysoce funkční modely.


adidas by Stella McCartney a tenisové šaty z biomateriálu Bolt Threads

Tyto tenisové šaty jsou prvním modelem vytvořeným ve spolupráci s firmou Bolt Threads, která se specializuje na vývoj udržitelných biomateriálů a biovláken. Tenisové šaty jsou vyrobené ze směsového vlákna s celulózou a materiálu Microsilk™. Jedná se o materiál na proteinové bázi, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů, jako jsou voda, cukr a kvasnice, a představuje další krok na naší cestě k výrobkům, které jsou plně biologicky rozložitelné.


asmc-fw19-bolt-evrnu-launch-clp-mh-large-2Mikina Infinite a tenisové šaty z kolekce adidas by Stella McCartney jsou naším prvním krokem k udržitelnější budoucnosti, kdy nebudeme potřebovat tzv. panenské plasty. Zavázali jsme se, že nejpozději od roku 2024 budeme u všech našich modelů používat výhradně recyklovaný polyester, a už teď se těšíme na dobu, kdy budou všechny modely adidas plně recyklovatelné.

adidas / září 2019