alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-deliveryusp-free-returnsarrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclosecross-smalldropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
/ leden 2020
adidas

UVĚDOMĚLÉ BĚHÁNÍ: JAK BĚH PROSPÍVÁ DUŠEVNÍMU ZDRAVÍ

Nádech. Výdech. Každý si musí občas vydechnout, a v tuto dobu ještě víc než jindy. Mít chvilku jen pro sebe a chytit druhý dech. Vyrovnat se s každodenním stresem, kterému čelíme v práci, v rodině, v mezilidských vztazích, na sociálních sítích, kvůli zdravotním problémům apod., nás dnes stojí ještě víc duševních sil než dřív.

A to nejsou jenom naše domněnky. Podle Světového ekonomického fóra studie prokázaly, že špatné duševní zdraví, ke kterému pravděpodobně velkou měrou přispívá stres, je celosvětově hlavní příčinou závažných zdravotních problémů.¹ Nadace pro duševní zdraví v roce 2017 uvedla, že 3 ze 4 Britů se nedokázali vyrovnat se stresem,² a Americké sdružení pro psychologii uvedlo, že stejný počet Američanů připustilo, že v posledním měsíci pociťovali stres.³

Takže co s tím můžeme dělat? Někteří z nás se vyrovnávají se stresem po svém, ale stále více lidí k tomu využívá běh. V takovém případě nejde ani tak o přínos pro fyzické zdraví, ale o duševní pohodu. Má se za to, že běhání pomáhá člověku vyčistit si hlavu, odbourává stres a celkově zlepšuje duševní zdraví. My k tomu říkáme: „Běhej a naslouchej tělu.“ Když se při běhu soustředíš na svůj dech, na svoje myšlenky a svoje vnitřní já, znovu najdeš půdu pod nohama a obnovíš svoje duševní síly, které ti pomohou zvládnout každodenní problémy. Kromě těchto přínosů se podle neurobioložky Wendy Suziki během stimuluje také růst nových mozkových buněk, které mohou podpořit tvoji kreativitu,⁴ což v dnešní společnosti znamená víc než kdykoli v minulosti.

Chceš vědět víc? V další části zjistíš, jak správně běhat a naslouchat tělu.


CO JE TO UVĚDOMĚLÉ BĚHÁNÍ?

Většina lidí má za to, že uvědomit si vlastní já je možné při józe, při meditaci nebo za použití různých relaxačních pomůcek. Jestli už nějakou dobu běháš, tak určitě víš, jak běhání prospívá tvému duševnímu zdraví.

Christian Straka je mentální kouč globální komunity adidas Runners a posledních deset let se věnuje problematice využití mentálních dovedností ve sportu. K uvědomělému běhání říká: „Přínos běhání pro duševní zdraví je obrovský a zároveň u každého člověka jiný. Někteří lidé popisují, jak jim běh změnil život, jak se znovu naučili naslouchat svému tělu, cítí se šťastnější a vyrovnanější. Vědecké studie zase potvrzují, že běhání zmírňuje příznaky deprese, zlepšují schopnost se učit, zbystřují paměť, chrání mozek před stárnutím, a uvádí i spoustu dalších přínosů.“

Podstata uvědomělé běhání tkví v tom, nenechat se ničím rozptylovat a najít cestu k sobě samému i k okolnímu světu. Při běhu odhodíš veškerý stres a soustředíš se jen na přítomný okamžik. Můžeš se soustředit na vlastní dech, na pravidelnost kroků nebo třeba na vítr, který ti fouká do tváře. Jde o to naučit se duševně odpočívat a nabrat nových sil. Jenom tak můžeš být tou nejlepší a nejkreativnější verzí sebe sama, a to nejen v běhu, ale v celém svém životě.

Když chceš běhat a naslouchat svému tělu, musíš chvíli nemyslet na to, co se stalo včera nebo co se stane zítra, a soustředit se na přítomný okamžik. To ti dá sílu do života.


ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Uvědomělé běhání lze definovat těmito základními pravidly: soustředění, jasná mysl a vyrovnanost. Když se jim naučíš, stane se pro tebe 5kilometrový, 10kilometrový běh nebo kolečko kolem bloku příjemnou meditací.

        SOUSTŘEDĚNÍ: Zaměř pozornost na sebe nebo na okolní svět. 

        JASNÁ MYSL:                 Snaž se v reálném čase sledovat, co momentálně cítíš a prožíváš. 

        VYROVNANOST:             Přijímej veškeré vjemy, příjemné i nepříjemné, a nechej je působit.


BĚHEJ A NASLOUCHEJ TĚLU – PŘÍBĚHY

Běžci adidas Runners v různých koutech světa tato základní pravidla už používají společně s dalšími technikami, jak najít cestu k duševní pohodě.

Ally Love spolupracuje s Brooklyn Nets, dělá instruktorkou v Pelotonu a je globální ambasadorkou značky adidas. Uvědomělé běhání využívá k odpočinku uprostřed nabitého programu a k rozvoji vlastní kreativity: „Každému se někdy v životě stane, že se toho sejde moc a neví kudy kam. Běhání mi dalo prostor. Byla to šance vypadnout a naplno prožívat přítomný okamžik. Unaví mě to fyzicky i duševně, ale dostanu se tam, kde mě nikdo a nic neruš, takže na konci mám pocit, že jsem absolvovala něco vyčerpávajícího, ale zároveň to byly i opravdu kreativní chvíle.“

running-ss20-focus-launch-story-page-ally

Ally ale není jediná. Samantha D’Souza se vzdala snů o profesionální atletické kariéře, aby se později vrátila k běhání a stala se členkou losangeleské komunity adidas Runners: „Při běhání jsem měla pocit skutečného propojení s prostředím. Při běhu cítím každičkou část svého těla. Jasně slyším i svůj vnitřní hlas. Při běhu se dokážu uvolnit a cítit se součástí světa, který mě obklopuje.“

running-ss20-focus-launch-story-page-samantha


JAK BĚHAT A NASLOUCHAT SVÉMU TĚLU

Soustředit se delší dobu v dnešním uspěchaném světě se snadno řekne, ale hůř udělá. Zpočátku to bude obtížné, ale čím déle to budeš zkoušet, tím to půjde líp. Vytrvej a běhání se pro tebe brzy stane příjemnou odměnou. Máme pro tebe pár tipů, jak při běhání zachovat duchapřítomnost:

1. ZAČNI ZVOLNA

Začni pomalejším tempem. Nikam nespěchej. Počkej, až si tělo najde vlastní rytmus. Čím méně se budeš soustředit na výkon, tím více se můžeš soustředit na sebe.

2. SOUSTŘEĎ SE NA SVÉ KROKY

Vnímej pocity při kontaktu chodidla s povrchem. Zaměř se na to. Došlapuješ zlehka nebo těžkopádně? Snaž se, aby tvoje kroky byly lehké, a nechej nohy, aby tě samy navedly na cestu k duševní pohodě.

3. VNÍMEJ OKOLÍ

Naslouchej okolním zvukům, vnímej vánek na tvářích i různé pachy a vůně. Možná narazíš na něco, co pro tebe bude úplně nové.

4. VĚNUJ POZORNOST BOLESTI A NEPŘÍJEMNÝM POCITŮM

Všechny vjemy nemusí být jen dobré a příjemné. Ale tak to funguje. Věnuj pozornost té části těla, kde cítíš nějakou bolest nebo nepohodlí. Pokud patříš mezi zkušenější běžce, můžeš to překonat. Jestli je ale důvodem bolesti zranění nebo jiný stresující faktor, netlač na pilu.

5. DLOUHODOBÝ ÚČINEK

Po běhu si v hlavě projdi všechny své pocity. Zaměř se na tělo. Na ramena, na paže i na nohy. Pravděpodobně se budeš cítit víc uvolněně a odpočatě. A pokud ne, tak to vyjde příště. Nevzdávej to a ono se to podaří.

Tak co, zkusíš to? Připoj se k některému z mentálních koučů komunity adidas Runners, například Ameerah Omarové a Christianu Strakovi, exkluzivně přes aplikaci adidas Running a vyčisti si hlavu při běhání pod vedením kouče. Naučíš se základním pravidlům, jak běhat a naslouchat tělu, Seznámíš se s řadou různých technik, jako jsou dechová cvičení a uvědomování si vlastních pocitů, a pak můžeš začít běhat a naslouchat svému tělu.

running-ss20-focus-launch-story-page-product

Tato kolekce obuvi a oblečení byla navržená speciálně tak, aby tě při běhání nic rušilo a byl to pro tebe co nejpříjemnější zážitek. Díky lehkým materiálům nebudeš běhat s nežádoucí zátěží a můžeš se soustředit jen a jen na sebe a uvědomit si své vnitřní já. Kolekce obsahuje také běžeckou obuv FOCUSBREATHEIN, která ti zaručí maximální pohodlí a zpevnění nohou, až tě povedou do míst, kde je běh odpočinkem.

Duševní pohoda se pak projeví nejen na tvém běhání. Ve dnech, kdy nevíš, kam dřív skočit, natož si jít zaběhat, ti i pouhých 10 minut vědomého soustředění může pomoct nabrat nových sil. Je to jednoduché, ale účinné. Jestli to chceš zkusit, máme pro tebe připravená rychlá a nenáročná meditační cvičení, která najdeš ve vybraných prodejnách adidas nebo na Spotify. Tato cvičení se dají provádět úplně kdekoli.

Každý si s sebou nese jiný příběh, ale jediný způsob, jak se vyrovnat se stresem, je přiznat si to. Využij nové poznatky a zkus je použít v praxi. Nezapomeň při tom na naše základní pravidla, která ti pomohou vyčistit si hlavu a soustředit se na přítomnost.

První krok někdy bývá tím nejtěžším. Jisté ale je, že pokud se odhodláš a budeš prostě dělat jeden krok za druhým, budeš na nejlepší cestě skutečně běhat a naslouchat svému tělu.¹ Jezard, Adam. “Depression is the no. 1 cause of ill health and disability worldwide.” World Economic Forum. 18 May 2018. Web.

² “Stressed nation: 74% of UK 'overwhelmed or unable to cope' at some point in the past year.” Mental Health Foundation. 14 May 2018. Web.

³ Winerman, Lea. “By the numbers: Our stressed-out nation.”, American Psychological Association, Vol 48, No. 11. December 2017. Web.

⁴ Loria, Kevin. “Exercise might be more than good for your brain — it could make you more creative as well.” Business Insider. 4 Nov 2016. Web.

/ leden 2020
adidas