alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-deliveryusp-free-returnsarrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclosecross-smalldropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
/ prosinec 2019
Sarah Sharp

ADIZERO – BĚŽECKÁ OBUV PRO LÁMÁNÍ REKORDŮ

Přinášíme bližší pohled na to, jak tenisky adizero zpřístupnily rychlost všem, jak lámou světové rekordy a zároveň podporují i každodenní běžce.

JAK SE ZRODILA OBUV ADIZERO

Po desetiletích vývoje běžecké obuvi, která vítězí a láme rekordy, se v roce 2004 značka adidas rozhodla, že posune možnosti běžeckých modelů ještě dál a že vyvine tenisku, která úplně změní pojetí rychlosti.

Tohoto náročného úkolu se ujal legendární návrhář obuvi z Japonska, pan Toshiaki Omori, který s adidas spolupracuje v oblasti běžecké obuvi už od roku 1999. Omori se celý život drží pravidla, že obuv musí být dokonalá zevnitř i zvenku, a proto považuje anatomii chodidla za zcela rozhodující faktor. Za použití modelů skutečných chodidel, takzvaných kopyt, vytvořil tu nejlepší a co nejjednodušší konstrukci, které říká „mikrofit“.

running-ss20-adizero-story-omori-desktop

Pro dosažení harmonického pohybu nohy a tenisky byla rozhodující jednoduchost. Všechny detaily se musely pečlivě uvážit, od výběru materiálů přes hmotnost obuvi až po odpružení podešve. Teniska musela být lehká, maximálně rychlá a dostatečně pohodlná. Chtělo to elegantní přiléhavou konstrukci, která zvládne vysoké tempo. A jak ví každý běžec, rychlost musí vyzařovat i ze vzhledu tenisek.

Při vývoji designu se musel náš tým vypořádat s novou výzvou. Obuv musela být všestranná a schopná přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám tak, aby zvládla dlouhé kilometry na oválu, vytrvalostní tempo na 10 kilometrů, intervalový trénink na běžeckém pásu i ultra maraton.

Designérský a vývojářský tým musel vynaložit maximální pracovní úsilí.

Po letech náročného vývoje nakonec nadešel čas, abychom světu představili nový model adizero.

Bylo to v září 2008, v předvečer Berlínského maratonu. Haile Gebrselassie, etiopský běžec na dlouhé tratě, si ve svém hotelovém pokoji vyzkoušel první prototyp tenisek adizero Adios. Běhal po hotelové chodbě tam a zpátky, testoval, co tenisky dokážou a jak reaguje podešev při kontaktu s povrchem. Byl z nich nadšený a tak se rozhodl, že maraton poběží teniskách adizero.

Dalšího dne v nich o 29 sekund překonal světový rekord a zaběhl neuvěřitelný čas 2:03:59. Bylo to jeho třetí vítězství v řadě.

running-ss20-adizero-story-neftanga-desktopSVĚT ZASÁHLA INOVOVANÁ OBUV ADIZERO

Od svého slavného nástupu na scénu v roce 2008 nasbírala obuv adizero více než 150 vítězství na nohách světových běžeckých hvězd. Aby byly takové výsledky vůbec možné, musel tým adizero tenisky do značné míry modernizovat. „Testování a vylepšování s pomocí sportovců je základem našich pracovních postupů,“ říká Moritz Hoellmueller, návrhář běžecké obuvi adidas.

Na základě reakcí sportovců se naši návrháři neustále snaží kreativním přístupem nacházet nové možnosti inovací. Každé vylepšení dává sportovcům příležitost posunout se ještě o kousek dál.

Lee Ryan, současný kapitán dubajské komunity adidas Runners a otec dvou dětí, zlepšuje svoji výkonnost s každým inovativním modelem. V teniskách adizero už vybojoval pět světových rekordů, včetně nejrychlejšího maratonského běhu s dvojkočárkem. „Tyhle tenisky se v průběhu času zlepšovaly stejně, jako se zlepšovaly moje výkony,“ říká Ryan.

running-ss20-adizero-story-ryan-desktop

Ryan to nemohl říct líp. Tenisky adizero se neustále zlepšují společně s našimi sportovci. Pouhé tři roky po vítězství Gebrselassie na Berlínském maratonu znovu překonal rekord Patrick Makau v nové generaci těchto tenisek, a to o 21 sekund. V roce 2014 se situace opakovala ještě s novějším modelem adizero, když Dennis Kimetto zkrátil Makauův čas o dalších 41 sekund v teniskách adizero Adios Boost.

S tím, jak si tato obuv získává přízeň stále většího počtu elitních sportovců, roste jejich obliba u všech typů běžců. A značka adidas to nenechala bez odezvy. Dnes tenisky adizero představují celou řadu modelů pro běžce všech úrovní. Ben Herath, autor prvního modelu adizero Adios, je přesvědčený, že „všichni chtějí lehké tenisky, protože všichni chtějí běhat rychle. To byl náš cíl, zpřístupnit rychlost všem.“

Tenisky adizero se staly takovou vstupní branou k rychlosti pro širokou veřejnost. Mathilde Have, kapitánka kodaňské komunity adidas Runners, má za to, že adizero změnily její vztah k rychlosti: „Připadala jsem si rychlejší, a tak jsem běžela rychleji.“ Stejně jako jiným běžcům i jí přinesly tenisky adizero větší sebedůvěru a poznání, jak je to krásný pocit běžet rychle.

running-ss20-adizero-story-mathide-desktop


JAK TO BUDE S ADIZERO DÁL?

Běžci a běžecká obuv mají něco společného: vždycky chtějí být ještě rychlejší. Tenisky adizero ti pomohou dosáhnout další úrovně, ať už chceš lámat rekordy v maratonu nebo jen rekreačně běháš 5kilometrové trasy. Správná otázka tedy nezní, jak to bude s adizero dál, ale jak to bude dál s tebou? Jestli chceš běžet rychleji, je ideální čas prohlídnout si kolekci obuvi adizero.

/ prosinec 2019
Sarah Sharp