Keithovi Ladzinskému je jedno, jestli zdolává vrcholy v Jižní Africe a pořizuje snímky horolezců, fotí ohrožené tučňáky oslí v Antarktidě nebo pátrá po nejlepších místech pro záběry skateboardistů ve městě. Nikde ho nepřestává ohromovat síla přírody a její vliv na duševní rozpoložení člověka. Uvědomuje si, jak mu pobyt venku prospívá.
Keith je nesmírně talentovaný fotograf s celosvětovým renomé, který tráví většinu pracovního týdne venku a pravidelně přispívá do National Geographic. Neustále se snaží vyzdvihovat blahodárný vliv turistiky a pobytu v přírodě na tělo i mysl. „Je to základ,“ uvádí na začátek. „Naše civilizace se dostala do fáze, kdy trávíme čím dál tím víc času zavření uvnitř a pořád nás něco ruší, třeba chytrý telefon v kapse nebo neustálý provoz v ulicích. Proto je důležité občas vypnout a vrátit s k přírodě.“
Obrázek Keitha Ladzinského
PŘÍBĚHY BEZE SLOV
Keith se rád za prací vypravuje do odlehlých míst, daleko od všech nástrah civilizace a lidských obydlí. „Turistika je skvělý trénink pro svaly i kreativní myšlení,“ svěřuje se. „Když kvůli dobré fotce třeba musím zdolat nějaký vrchol, vím, že jsem si ji zasloužil. Mám radost z toho, že jsem si ji musel odpracovat.“ Na výlety do přírody si ale udělá čas i doma v Boulderu v Coloradu. „Je to pro mě důležité. Jezdím na kole, chodím na túry a venčím psa. Fotím dost i jen tak pro sebe, beru to jako záminku jít ven na čerstvý vzduch.“
Keith by si ze všeho nejvíc přál, aby svými fotografiemi dokázal působit na ostatní, dostal je z komfortní zóny a donutil k tomu, aby v životě udělali nějakou zásadnější změnu. „Když se dozvím, že díky mojí fotce se někdo na to místo podíval, rozhodl se víc chodit ven nebo se o něco začal zajímat, je to pro mě ohromné zadostiučinění. Fotografie tohle umí, mají tu moc. Vypráví totiž příběhy beze slov. Přenesou vás do míst, kde jste nikdy nebyli, a ukážou vám, co se tam děje.“ Keith má to štěstí, že na vlastní oči viděl ta nejúžasnější zvířata a místa na naší planetě. Z jeho profilu na sociálních sítích je na první pohled jasné, že jeho fotky už ovlivnily spoustu lidí. „Mám pocit, jako kdybych vyhrál v životní loterii, koníčka jsem dokázal propojit s prací,“ vysvětluje Keith. „Fotografování beru skoro jako terapii, můžu při něm vypnout a udělat si chvilku pro sebe.“
Příroda ve mně vyvolává pocit volnosti, něčeho bez hranic. Chodím si do ní čistit hlavu a hledám v ní inspiraci.
Křehkost životního prostředí se v Keithových fotografiích pravidelně objevuje jako ústřední motiv. K problémům způsobeným klimatickou krizí, nadměrným rybolovem nebo plastovými odpady dodává: „Když se dívám na ohrožené ekosystémy nebo škody napáchané jednorázovým plasty, nemůžu jinak a musím se podělit s lidmi. Chci, aby si uvědomili, že i drobná změna životního stylu může planetě ohromně pomoct. Co zásadního bych poradil? Přestaňte používat jednorázové plasty. Klidně vám to i pětkrát zopakuju.“
Keith je přesvědčen, že fotografie hrají při zvyšování povědomí o ekologických problémech a ochraně životního prostředí důležitou roli. „Vezměte si třeba, kolik historických událostí si pamatujeme díky nějaké ikonické fotografii. Občas se stačí podívat na obrázky těch nejstrašnějších událostí a něco se v nás radikálně změní. Je to taková léčba šokem.“
„Prohlížíme si teď víc fotek než kdysi, protože každý nosí foťák v kapse. Krátíme si čas brouzdáním po internetu a věci vnímáme z mnohem širší perspektivy. Fotografie mají tu moc lidi přimět, aby se zastavili, zamysleli a změnili názor.“
Obrázek Keitha Ladzinského
Co zásadního bych poradil? Přestaňte používat jednorázové plasty.
Zůstává Keith optimistou i přesto, že na vlastní oči vidí, jak člověk planetu ničí? „Byl jsem na odlehlých, strašlivě znečištěných místech, která nahání hrůzu, ale věci se podle mě dávají do pohybu tím správným směrem. Objevilo se teď několik osobností, které o těchto problémech hodně mluví. A já udělám všechno pro to, abych jejich poselství předal dál. Beru to jako povinnost. Zvyšování povědomí o udržitelném způsobu života má spoustu pozitiv. A je to jediný způsob, jak prosadit zásadní změny.“
Proto Keith s povděkem kvituje, že se tým adidas TERREX rozhodl při výrobě nových Free Hiker Parley použít recyklované materiály. „Parley je opravdu pokroková myšlenka. Jsem z ní od začátku nadšený. Na cestách se s vyplaveným plastovým odpadem z moří setkávám pořád. Jeho recyklace je ohromně důležitá. Na Zemi nás žije skoro osm miliard a odpadu produkujeme tolik, že za sebou necháváme obrovskou uhlíkovou stopu. Máme před sebou jen těžko překonatelnou výzvu, takže opětovné využití použitých materiálů v nových věcech je v podstatě nutností. A v budoucnu se bez něj neobejdeme vůbec.“
PŘÍRODA VE MĚSTĚ
Čím víc času trávíme v přírodě, tím pozitivněji na nás působí a tím víc ji chceme chránit. Keith je toho názoru, že nemusíme bydlet někde na samotě, abychom si mohli užívat všech výhod pobytu na čerstvém vzduchu. Stačí trochu změnit myšlení. „Lidi si trávení času venku často představují jen jako výpravy do divočiny. Ale i ve městě se dá jít do přírody, stačí zaskočit do parku nebo někam do zeleně. Všem bych doporučil, aby to vyzkoušeli. Dokonale vám to vyčistí hlavu. Vyrazte na výlet nebo si jděte zaběhat. A když to půjde, zkuste si o víkendech nebo dovolené dopřát přírody ještě víc.“