alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas / květen 2023

Nechej se vést láskou

Láska k rovnoprávnosti je láska ke hře

Sportovci LGBTQIA+ musí čelit mnoha výzvám jen proto, aby mohli dělat to, co mají rádi. Pro ně sport není jen hra, ale celoživotní boj. Je to víc než boj za to, co milují - je to boj i za ty, které milují.

Značka adidas věří, že sport pomáhá měnit životy lidí k lepšímu. A pokud je něco silnějšího než sport, je to láska. Láska ke hře. Láska k sobě samému. Láska pro každého, koho miluješ.

V rámci našeho pevného přesvědčení, že láska spojuje, jsme na přípravě letošní kolekce Pride spolupracovali s jihoafrickým queer návrhářem Richem Mnisi. Tato kolekce je inspirovaná láskyplným dopisem, který Rich napsal svému mladšímu já. Vychází z verše „Let Love Be Your Legacy“ (Nechej se vést láskou) a ztělesňuje společnou snahu podporovat spojenectví a svobodu vyjadřování bez předsudků ve všech oblastech sportu a kultury.

Rich Mnisi pózuje s průzračně modrým oceánem na pozadí v černobílém topu z kolekce adidas x Rich Mnisi Pride.


Teď je řada na tobě. Řekni si, že na to máš,
a pomoz i ostatním.

Máš příležitost budovat vztahy, rozdávat lásku
a spojit se s lidmi ze své komunity.

Dnešek je den pro lásku — upřímnou, otevřenou,
hrdou — neohlížej se zpátky.


NECHEJ SE VÉST LÁSKOU

Rich Mnisi
návrhář kolekce


Rich popsal inspiraci celé kolekce takto: „Měl jsem silné nutkání promluvit ke svému vnitřnímu dítěti a ukázat světu, jak může pomoc LGBTQIA+ vytvořit odkaz lásky. Spojení těchto témat dohromady prostřednictvím mého vlastního vizuálního jazyka a ikonických sportovních a lifestylových kousků adidas má velkou sílu... Doufám, že tato řada inspiruje příznivce LGBTQIA+, aby se víc zastávali queer lidí, které mají rádi, a nenechali je v tom samotné.“

A přesně to udělali. Partneři adidas, Tom Daley, Jari Jones a Athlete Ally, se připojili k Richimu Mnisi a napsali dopisy celému světu, ve kterých vyzývají k přijetí a podpoře širších komunit v oblasti kultury a sportu.


Dopis celému sportu od Toma Daleyho.

Tom Daley je otevřeně homosexuální nositel olympijské zlaté medaile. Jeho boj za rovná práva ve sportu je každodenní praxí, která je zachycena v jeho dopise všem bez ohledu na jejich původ nebo sexuální orientaci — nebo na hřišti, bazénu či stadionu, na kterém se nacházejí.

Tom Daley pózuje na skále s výhledem na nekonečnou modrou oblohu a oceán v oblečení z kolekce adidas x Rich Mnisi Pride.

MILÝ SPORTE,

jsi prostorem pro všechny. Bez ohledu na to, kdo jsou a odkud pocházejí. Bez ohledu na jejich sexuální orientaci, genderovou identitu nebo cokoli jiného.  Každý sportovec by měl mít možnost tě milovat a zároveň milovat toho, koho  chce; a hlavně být věrný tomu, kým je.

Ve světě už je tolik nenávisti, která říká, co lidé mohou a nemohou dělat na určitých úrovních a určitých místech. Hřiště, stadion nebo bazén musí být bezpečným prostorem, místem pro svobodnou hru.

Ale přátelský přístup neznamená, že se nebude soutěžit. Jsme odhodlaní. Hrajeme vší silou. Tvrdě na sobě pracujeme. A milujeme radikálně. Sporte, při každé příležitosti, kterou máš, při každé příležitosti, kterou dostaneme, dejme jasně najevo, že každý je ve hře vítán. Ať zazní, že každý má svou vlastní cestu, která je krásná, hodnotná a dostačující. A je jedno, jestli se chcete věnovat sportu, abyste vyhrávali, nebo kvůli sociálním aspektům nebo jen proto, abyste rozhýbali své tělo — je tu místo pro každého a na každé úrovni.

NECHEJ SE VÉST LÁSKOU

Tom Daley
olympijský skokan do vody


Dopis světu od Jari Jones.

Jari Jones je tvůrkyně, herečka a trans aktivistka. Její prací je posilovat a povznášet, protože láska by měla být bez hranic.

Jari Jones pózuje na skále s výhledem na nekonečnou modrou oblohu a oceán v oblečení z kolekce adidas x Rich Mnisi Pride.


DRAHÝ SVĚTE,

odkaz, který bych tu ráda zanechala, je spontánní láska. Láska, která je bez hranic, která přichází jen proto, že fouká vítr, nebo jen proto, že je pondělí, nebo prostě proto, že mám chuť někoho milovat. Ten druh lásky, kterou dávám své komunitě, přátelům, partnerovi, rodině. Která prostě existuje, abych ji mohla rozdávat. Dát ji sama sobě.

To je láska, která dává maso kostem, život tělu, dech plicím, láska, kterou společnost nikdy nechtěla, abychom zažili. Očekávají, že jako queer lidé, jako tlustí lidé, jako marginalizovaná těla budeme milovat sami sebe nebo projevovat lásku jen tehdy, když se stane tragédie, když nastane nouze, abychom bojovali proti nenávisti, lásce zrozené z negativního prostoru.  Ale já to chci změnit, chci najít způsob, jak milovat radikálně, milovat prudce bez vděčnosti, milovat způsobem, který nevychází ze strukturované nebo zřejmé pozice. Chci, aby můj odkaz lásky byl opakem toho, jak nás společnost vždy učila milovat lidi, jako jsme my.

Co když se láska prostě jen tak stala? Co když jsme ji dostali úplně bezdůvodně? Co když jsme se rozhodli milovat jen tak?

NECHEJ SE VÉST LÁSKOU

Jari Jones
tvůrkyně, herečka, aktivistka


Dopis podporovatelům.

Náš dlouholetý partner Athlete Ally je organizace zaměřená na boj proti homofobii a transfobii ve sportu. Tato nezisková organizace usiluje o to, aby sportovní komunity byly inkluzivnější a méně diskriminační, a pomáhá sportovcům prosazovat rovnost LGBTQ+.

Milý budoucí podporovateli,

ještě to nevíš, ale tvůj život se navždy změní, když si uvědomíš, že na tvém hlase záleží.

Každý den slyšíš, jak se tví spoluhráči v šatně smějí, když si utahují z homosexuálů. Možná se nikdy nezamysleli nad tím, že by někdo v týmu mohl mít takové tajemství nebo že by mohl mít blízkého přítele nebo člena rodiny, který je LGBTQI+. Možná stejně jako ty čekali, až se ozve někdo jiný.

Řekni jim právě dnes, že sport může a měl by být bezpečným prostorem pro všechny. Všichni se musíme podílet na tom, aby se každý sportovec a fanoušek cítil vítaný a součástí sportu, který miluje. Ať je dnešek tou chvílí, kdy vyjádříš svoji podporu.

NECHEJ SE VÉST LÁSKOU

Athlete Ally


Jaký bude tvůj odkaz?

Teď je řada na tobě. Je čas nechat se vést láskou napsat a milostný dopis sportu, člověku, který tě podporoval, tyranovi, který tě nepochopil, své milované osobě, celému světu — napiš ho komukoli, komu máš chuť se otevřít. Dejme pero na papír, abychom pomohli učinit svět sportu inkluzivnější a vstřícnější – a udělali z něj lepší místo pro současné i budoucí sportovce.

Protože férová hra není jen hra, která se řídí pravidly – je to hra, která respektuje a vítá všechny sportovce, ať už jsou kdokoli a mají rádi kohokoli. Láska k rovnosti je láska ke hře – a takhle společně zvítězíme.

Kolekce adidas x RICH MNISI bude k dispozici 15. května na webu adidas.

adidas / květen 2023
Tags