alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salespritearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandfilterhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / únor 2020
OUTDOOR

Vyjdi ven: pusť přírodu k sobě

Trávit víc času venku by mohlo být tím nejlepším rozhodnutím v tvém životě. Proč? Vše se dozvíš.

Kocháš se krásnými horizonty jen na displeji? Jsi pořád v pracovním zápřahu? Pak je nejvyšší čas začít víc chodit ven. Moderní životní styl je tak trochu postavený na hlavu a člověk ztrácí kontakt s přírodou. Přitom pobyt v přírodě je balzám na duši. Zažít se to dá třeba i při procházce na čerstvém vzduchu. Ve spojení s přírodou můžeš svobodně dýchat a zároveň si oddechnout od každodenního kolotoče.


Otevři svou mysl

Častý pobyt v přírodě prospívá lidské mysli. Příroda je nekonečným zdrojem inspirace. Je to místo, kde znovu ožívá naše přirozená touha po poznání. I výzkumy ukazují, že v nás může probouzet kreativitu¹. Když odložíme naše technologie, můžeme intenzivně prožívat přítomný okamžik.
A pokud plně vnímáme přítomnost obklopeni zelení, má to příznivý vliv na naše duševní rozpoložení. Podle vědeckých studií může pobyt v přírodě snižovat míru stresu, zlepšuje náladu² a dokonce prospívá i našemu imunitnímu systému³. Když začneš trénovat venku na čerstvém vzduchu místo v uzavřených prostorách, dosáhneš lepších výsledků⁴. 

Nemusíš cestovat na druhý konec světa

Řešení je možná blíž, než si myslíš. Mnohem blíž k tvému domovu než snímky ze vzdálené divočiny. Podle webu Nature.com stačí venku strávit alespoň 120 minut týdně⁵, aby to mělo žádoucí efekt. To je 17 minut denně. To je kratší doba než přestávka na oběd. Uznáváme, že najít volný čas v průběhu týdne nemusí být snadné. Můžeš ale taky chodit ven o víkendu, vyrazit na horskou túru, zajít do lesa nebo na procházku za město.

outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-2Vyhledávej zeleň i ve městě

Víc než polovina lidí na planetě žije ve městech a v neustálém shonu. Člověk může mít ten městský ruch rád, ale někdy ho může být až příliš. I zeleň je důležitou součástí měst, protože je to kousek přírody, kam můžeme uniknout před každodenním shonem. Výzkumy potvrzují, že i při obyčejné procházce parkem můžeme načerpat energii a odbourat stres⁶. Ještě líp ale uděláš, když město využiješ ve svůj prospěch. Vytvoř nějakou skupinu a choďte ven společně. Určitě to bude větší zábava, když ten čas strávíš ve společnosti podobně smýšlejících lidí. Když se naučíš takhle relaxovat, brzy se zase dostaneš do pohody, znovu najdeš svůj přirozený rytmus a nabereš nové síly pro další dny.

Tvoje výhra je výhrou pro celou planetu

Když vyrazíš ven, není to jenom tvoje osobní výhra, znamená to taky, že se ve svém životě začneš chovat ohleduplněji k životnímu prostředí. Studie říkají, že fyzické spojení s přírodou s sebou přináší také pozitivní přístup k životnímu prostředí⁷. Přestože máme znečištěné ovzduší a plastového odpadu v oceánech stále přibývá, příroda nikdy nebude volat po naší pozornosti tolik jako technologie. Je ale prokázáno, že čím víc času člověk tráví v přírodě, tím víc ji chce chránit, takže vzniká uzavřený cyklus s příznivými důsledky pro všechno živé na naší planetě.


outdoor-ss20-purposeclp-clp-storypage-landscapeimage-3

Znovu najít cestu k přírodě má cenu a tato generace to potřebuje víc než ty předchozí. Lidstvo vždycky potřebovalo ke své existenci přírodu, a to mnohem víc než příroda potřebuje lidi. Každý z nás může přispět svou troškou ke změně k lepšímu. Jde jenom o to otevřít svou mysl a vyjít ven. Pustíš k sobě přírodu i ty? Sdílej své zážitky s #adidasterrex 


POUŽITÁ LITERATURA 

¹Harvard Health Publishing, 2018 

²Journal of Environmental Psychology, 2018 

³Science Daily, 2018 

Landscape and Urban Planning, 2018 

Nature, 2019 

Mental Health and Illness in the City, 2017

adidas / únor 2020
OUTDOOR
Tags