alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkusp-delivery-cashusp-delivery-delayusp-delivery-eveningusp-delivery-same-dayusp-delivery-storeusp-deliveryusp-exchangeusp-free-returnsusp-gift-cardusp-klarnausp-salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexternal-linkfilterfullscreenhamburgerhd-filledhd-outlinehide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-outlinepin-smallpinplay-filledplay-outlineplusprofilereloadsd-filledsd-outlinesearchsharesound-off-filledsound-off-outlinesound-on-filledsound-on-outlinesubtitles-cc-filledsubtitles-cc-outlinesubtitles-filledsubtitles-outlinewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessengerpinterestruntastictiktok-defaulttiktoktwittervkwhatsappyahooyoutube
Přeskočit na hlavní obsah
adidas
adidas / březen 2020

CURATED BY GIRLS: ŽENSKÝ ELEMENT VE SVĚTĚ UMĚNÍ

Platforma Curated by GIRLS vnáší ženský element do převážně mužského světa a plní sociální sítě a výstavní prostory tvorbou začínajících umělkyň.

originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-1-all

V současnosti najdeme na stálých uměleckých výstavách přibližně z 87 % tvorbu mužů. A právě to se snaží změnit tento ryze ženský tým, který vytvořil platformu Curated by GIRLS. Zakladatelka a výkonná ředitelka Laetitia Duveauová spolu se svým týmem, který tvoří Igliona Duveauová, Florentine Schlüterová a Soul Suleimanová, dává umělkyním prostor ve virtuálním i reálném světě, a to na své online platformě a mezinárodních výstavách. „Chceme šířit lásku a pozitivní myšlení, motivovat umělce a lidi obecně a zprostředkovat jim trochu jiný pohled na ženskost,“ říká Laetitia.

Jsme čtyři holky, ale pomáhá nám řada dalších lidí… Každý, kdo vidí věci stejně, vlastně podporuje naši práci. – Laetitia Duveauová


originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-2-all

V POZITIVITĚ JE SÍLA

Tato malá skupina umělkyň už měla dost jednotvárnosti v umělecké komunitě a svoji nespokojenost přetavila do platformy založené na pozitivním přístupu. „K vytvoření platformy Curated by GIRLS mě před čtyřmi lety přivedla vlastní frustrace. Je to svým způsobem reakce na nedostatek různorodosti, kterou jsme pociťovaly ve světě umění. Už nás unavovalo řídit se společenským diktátem, jak má žena vypadat, jak se má chovat, sedět a oblékat nebo jak má žena mluvit,“ říká Laetitia. „Měly jsme pocit, že spousta lidí to vnímá stejně a že potřebují nějaké útočiště, které jim bude k dispozici.“

Každým příspěvkem na sociálních sítích, heslem nebo trefnou hláškou mění iniciativa Curated by GIRLS umělecký svět k lepšímu, a tím tento hvězdný tým ovlivňuje naši realitu. „Chceme i nadále podporovat začínající umělce, rozbíjet stávající systém a podporovat změnu k lepšímu,“ říká Florentine. „A naučit lidi brát sebe sama i ostatní takové, jací jsou,“ dodává Igliona. V současné době pořádají výstavy po celé Evropě – Barcelona, pak Berlín a Amsterdam – a na sociálních sítích dostávají samé pochvalné reakce za to, že do místních komunit vnesly pozitivní přístup.

Držíme palce všem ženám… všem lidem. – Laetitia Duveauová a Igliona Duveauová

originals-ss20-superstar-drop2-curated-story-blog-secondary-3-all

ŠÍŘÍME KOLEKTIVNÍ ENERGII

Curated by GIRLS razí heslo „Change is a Team Sport“ (v doslovném překladu „Změna je týmový sport“), což je další přidaná hodnota této platformy. „Když vystupujeme společně, ostatní lidi se k nám chtějí přidat nebo chtějí pracovat taky tak. Kdybysme ale jednaly každá jen za sebe, nebude to mít takový dopad. Jako tým jsme víc slyšet a dokážeme se líp prosadit,“ říká Laetitia. „Máme svoji kolektivní energii, umíme ji využít a zaujmout. Lidi na to velice dobře reagují,“ říká Soul.

Členky Curated by GIRLS patří mezi skutečné bojovnice a vědí, že velké změny začínají malými krůčky. „Nejde jen o nás,“ říká Igliona. „Má to mnohem širší dosah,“ dodává Florentine. „Samy se pohybujeme v uměleckém světě, takže víme, jak je těžké se prosadit, a proto děláme to, co děláme. I my jsme si přály, aby nás někdo nějak podpořil. Takže jsme vytvořily tuto platformu na podporu ostatních umělců z řad žen, homosexuálů, prostě kohokoliv…“ říká Laetitia.


Informujte se a snažte se vzdělávat a porozumět sobě navzájem. V tom je přece ta krása, že jsme každý jiný. – Florentine Schlüterová

ZBAVME SE STRACHU

Tým platformy Curated by GIRLS se pohybuje v uměleckém světě už řadu let, takže vědí, co je to vytrvalost a sebevědomí. Tady je pár rad pro začínající umělce: „Tvůj názor je důležitý. Lidi chtějí nebo spíš potřebují vědět, co chceš světu sdělit,“ říká Soul. „Tvoje tvorba se bude vyvíjet a možná se jednou ohlídneš zpátky a budeš se divit, proč jsi to vůbec dělala, ale i to má svůj důvod a pořád jsi to ty, je to tvoje cesta,“ říká Laetitia.

„Nejde říct, že je něco správně nebo špatně. Všechno je součástí určitého vývoje,“ říkají a vzájemně se doplňují. Co tedy bude pro tebe nejlepší? Prostě jdi do toho. „Není se čeho bát… Jenom to zkus. Nemůže se přece stát nic horšího, než že tě odmítnou,“ říká Florentine. „Strach z odmítnutí je pro spoustu lidí horší, než když je někdo skutečně odmítne…“ dodává Soul.

Platforma Curated by GIRLS je důkazem toho, že skutečnou změnu může nastartovat tým, který ke všem svým činnostem přistupuje pozitivně.

adidas / březen 2020
Tags